akemble3584 akemble3584
  • 24-10-2018
  • Mathematics
contestada

Ribbon candy costs $2.50 per foot.How many feet ca you buy if you have $11.25

Respuesta :

gxwang2025 gxwang2025
  • 24-10-2018

Answer:

4.5 ft

Step-by-step explanation:

11.25/2.5=4.5 so you can buy 4.5 feet

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

is anti-nodes and amplitude same
need an answer please and thank you ​
A man purchased 6 fruits at Rs 10 How many fruits will he sell at Rs 9 so that he may make an overall profit of 8%
In what ways was Portuguese colonization similar to Spanish colonization? Choose the TWO correct answers.
find an equation in standard form of the parabola passing through the points (0, - 1), (1, 5), (- 1, - 5)
Massachusetts Bay Colony was set up by Puritans in 1629 and established by John Winthrop in 1630. List some northern jobs necessary to keep this colony alive.
What intangible affects Tim O’Brien/Lieutenant Jimmy Cross? Explain.
Please help, In a bowl of fruit, there are green grapes and black grapes in the ratio of 3:5. If there are 27 green grapes, how many black grapes are there.
Can we use a hydrometer tomeasure the density of milk?​
PLS HELP WILL GIVE BRAINLYEST What happens when the magnet is removed from the coil in a circuit? a. The current stops c. The voltage decreases b. The current c