everardomaya5794 everardomaya5794
  • 23-10-2018
  • Mathematics
contestada

Containers of yogurt are on sale at 12 for $8.00. Use a ratio table to find the cost of 18containers of yogurt.

Respuesta :

exoticbunnylover123
exoticbunnylover123 exoticbunnylover123
  • 29-10-2018

3:2

6:4

12:8

24:16


18/3 = 6

18:6

18 containers would be 6 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

From the sixteenth century up until 1836, where were the cadavers for students to dissect coming from?
Which are diagonals through the interior of the cube? Select all the apply
a number plus 12 is no more than 8
If you spend $208.15 and the sales tax was 5% how much money did tax cost?
What challenges do you think the nation faced as it began its recovery from war? Check all of the boxes that apply. Formerly enslaved people needed homes and jo
Solve the system of equations. 5y−4x=−7 2y+4x=14 ​
Show how many groups of 0.5 are in 3.
Were the Dust Bowl Survivors refugees or intruders?
How did expansionism change the United States role in the world
The line touching the circle at a point ....................... is known as ........................... .