aliciabags1494 aliciabags1494
  • 23-10-2018
  • Mathematics
contestada

Bags of maple granola cost $2 more than apple granola

Respuesta :

Astute
Astute Astute
  • 23-10-2018

Answer:

a + m = 2+ a

Step-by-step explanation:

We don't know the amount of apple granola and the amount of the maple granola. So we just set an equation.

Answer Link

Otras preguntas

Because so many people used the company's poorly made product, the lawyers decided to file a class-action lawsuit in order to represent all the consumers as a g
why would a company be interested in moving from the centralized to the distributed database approach?
Look at the chart showing a clothing store's daily stock data for the past month. Which statement is a fair conclusion based on the chart? 71.21 +0.27 (+0.38%)
please helppp me !!!
Does x + 2 = -3(x+1) have exactly one solution?
Which of the following is true regarding whether a seller must provide a warranty under the Magnuson-Moss Act? a. The seller must provide at least an express, l
Graph the system of inequalities. + ≥ − − <
can anyone help me on quantitative reasoning?The table below provides economic data" for the United States in terms of the year, revenue (money brought in), out
Which of the following is an example of the alarm reaction stage of the general adaptation syndrome? a) A burst of energy enables Hassan to run fast when he see
Southern white supremacists perceived Freedom Summer as an enemy invasion because of the participation of A) white college students. B) black college students.