Terrytraore Terrytraore
  • 24-03-2016
  • Mathematics
contestada

Dave wants to install carpet in his room. The room is rectangular in shape with a length of 16 feet and a width of 12 feet. If the total cost of installing the carpet is $288, what is the unit price of carpet per square foot?

Respuesta :

foreverpotatoes foreverpotatoes
  • 24-03-2016
12*16=192ft squared

192ft squared = $288

1ft squared = $288/192

=$1.5    It costs $1.50 per square foot.
Answer Link

Otras preguntas

what was meditation according to hinduism??​
f(x) 2x+6; vertical shrink by a factor of 1/2
10 differences between standardized test and teacher made test.​
This is line segments
If employment and wages increase nationally, the hospitality and tourism industry will.... grow because people will have more money to spend on travel and fun
Please Help! What does it mean when a historian uses chronological thinking to study history? A. The historian analyzes a secondary source. B. The historian st
. Evaluate the expression below for x = 4. 6(x+8) (please ​
brainiest to whoever right.
Find the last three digits of the sum A=11!+12!+13!+...+2006!​
If you were a member of water supply OR flood emergency department and you had foreseen a situation where a river near your city would cause flooding in the mon