Sagecallaghan Sagecallaghan
  • 23-03-2016
  • Mathematics
contestada

a 5-foot piece of linen costs $29.40. what is the price per inch?

Respuesta :

hithisha hithisha
  • 23-03-2016
the price per inch is $5.88
Answer Link
vkalnajs
vkalnajs vkalnajs
  • 23-03-2016
Answer is .49 cents


Explain:
Do 29.40 divided by 5
And get 5.88
After that you divide that by 12 because there are 12 inches in a foot.
Answer Link

Otras preguntas

Evan's pizzeria made 4 thin-crust pizzas and 30 thick-crust pizzas. What is the ratio of the number of thick-crust pizzas to the total number of pizzas?
can u help me please​
how to find the sum of 12 and 36 using the gcf and distributive property
(argumanta la importancia del desarrollo cientifico en el manejo del agua)ayuda porfa :c
In what ways does art influence events in society. In reverse, how is art influenced by society?
una celula tiene mucho color verdoso, posee una forma poliédrica y presenta una pared rígida, ¿Que tipo de celula es?
what is the purpose?[tex] \\ [/tex]​
Dieldrin is a pesticide that is effective in killing?
An element has an atomic number of 16. An ion of this element has a 2-charge. How was the ion formed?
Nitrogen is inactive gas, why?​