nlatch8587 nlatch8587
  • 25-09-2018
  • Mathematics
contestada

If 3 3/4 lb of candy costs 20 .25 how many would 1 lb of candy cost

Respuesta :

Helsset Helsset
  • 28-09-2018

solution:

[tex]\frac{c}{w}=\frac{20.25}{\frac{3}{4}}\\

\frac{c}{1}=\frac{20.25\times 4}{3}\\

\frac{c}{1}=\frac{81}{3}\\

c=27\\

1Ib cost is \$ 27[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

What equation do you get when you solve for x: qx + rx = s? a) q + r / s b) q - r / s c) s / q + r d) s / q - r
Worldwide, the United States is __________ in agricultural exports and __________ in agricultural production. A. third . . . first B. first . . . third C. last
log6 1/36 natural log or base 10 log?
Which of the following words is an antonym for the word hideous? joyful twisted beautiful unfortunate
A ball is dropped from a treetop 64 feet above the ground. How long does it take to hit the ground? (s = 16t 2) 1 second 2 seconds 3 seconds
1. Yo ______________________ inteligente. 2. Tú ______________________ simpático. 3. Usted ____________________ baja. 4. María ________________ atlética. 5.
What was the nuclear family? A. Family owning advanced technology. B. A household consisting of a mother and father and their children. C. A household containin
Starch molecules are hydrolyzed into smaller units knows as
A rabbit's fur grows at the rate of 5 over 2 inches per month. How many months will it take the rabbit's fur to grow 15 over 4 inches?
A line in the Cartesian plane passes through the points (1, 3) and (5, 4). What is the slope of the line? A. 1/4 B. –4/1 C. –1/4 D. 4/1