ahluwaliariddh
ahluwaliariddh ahluwaliariddh
  • 24-08-2018
  • Mathematics
contestada

what is a better price 16 pencils for $2.78 or 26 pencils for $3.99

Respuesta :

nettt24 nettt24
  • 24-08-2018
16 pencils for $2.78
Answer Link
lilboi999
lilboi999 lilboi999
  • 24-08-2018

26 pencils for 3.99,because 2.78 / 16 = 0.17,while 3.99 / 26 = 0.15. The reason the smaller answer is correct is because they represent the cost for each pencil.

Answer Link

Otras preguntas

The general adaptation syndrome response includes __________.
Name the branch of medicine concerned with digestive diseases?
The basic formula to calculate a student's GPA is the
Prokaryotes are classified as belonging to two different domains. What are the domains?
Which number line represents the solution set for the inequality –4(x + 3) ≤ –2 – 2x?
The central sulcus separates which lobes?
Identify an equation in point-slope form for the line perpendicular to y = -1/3x - 6 that passes through (-1, 5). A. y + 1 = 3(x - 5) B. y + 5 = 1/3(x - 1) C. y
Why are archaea in a different domain from bacteria? A. They had independent evolutionary development. B. They shared a common ancient ancestor. C. They are euk
Assume that Fey Company reports the following initial balance and subsequent purchase of inventory. Inventory balance at beginning of year 1,200 units @ $60 eac
what aspect of robert frost’s poetry breaks from tradition