trashburgerr trashburgerr
  • 23-08-2018
  • Mathematics
contestada

rob bought a magazine for $3 and five erasers, he spent a total of $13. How much did each eraser cost

Respuesta :

Haileybidinger
Haileybidinger Haileybidinger
  • 23-08-2018
You first do 13-3 because that’s how The magazine cost. You end with 10, then divided by five because you have five erasers. The answer is $2 per eraser.
Answer Link

Otras preguntas

what exceptional challenges did african americans face during the 1920s and how did they meet them?
If a nutrition fact label lists 0 grams of fat for a serving of crackers, how much fat might be in the serving of crackers? 0, 0.25 grams, 0.49 grams or 0.5 gra
As you do a second reading during a Say Back peer review, your classmates should ____. a: tell you their comments b: highlight parts of your drafts c: jot down
What do individual shareholders gain when they buy shares of a companies stock?
which of the following questions is a statistical question? How many sticks of gum can you chew at once? Where can gum be purchased? How many types of gum are t
the heaviest rainfall during the summer rainy season falls in northeast India because A. Monsoon winds from the north blow over the mountains, pick up snow, and
Jean has always had trouble with her weight. she was weaned too early and is now overcompensating. according to psychoanalysts, jean is fixated in the _____ psy
which European power established the encomienda
What type of language should be used in a critical analysis essay
What is the solution of the system of equations? y = –2x + 8 y = x – 4 A.(–1.33, –5.33) B.(0, 4) C.(4, 0) D.(–12, 32)