hollycarpenterpdj3k8
hollycarpenterpdj3k8 hollycarpenterpdj3k8
  • 22-08-2018
  • Mathematics
contestada

Stephanie wants to buy 6 pencils case at a cost of $0.99 each.How many will the 6 pencils cases cost altogether

Respuesta :

st4rgrl
st4rgrl st4rgrl
  • 22-08-2018

6 pencil cases would cost $5.94.

You can create an expression to represent the scenario.

6×$0.99

=$5.94 for 6 pencil cases

Answer Link
BiologiaMagister
BiologiaMagister BiologiaMagister
  • 27-08-2018

All you have to do is multiplication, the pencil cases that will be bought times the proce of each case:

6 * 0.99 = 5.94 dollars


Hope it helped,


BioTeacher101

Answer Link

Otras preguntas

How Do Covalent Form Between Atoms?
How did President Lincoln respond to the attack on Fort Sumter? a. He issued a proclamation for troops b. He sent supplies to Fort Sumter c. He implemented t
What is 6 [5×(41-36)-(8+14)]
what large river flows through northern India through the city of kanpur
what percent of 43.75 is 70
What is the answer to 3/8 + -7/8
how do you express to 24.357 in unit form
what is 33/10 as a mixed number
Which word in the sentence does the adjective modify? The tall arch welcomes visitors to the city. a. visitors b. city c. arch d. tall
How many milliliters equal 1258 cm3? a. 1.258 b. 125.8 c. 1258 d. 12,580