madironishpdsx4z madironishpdsx4z
  • 21-08-2018
  • Mathematics
contestada

If two lemons cost 15 cents, how many can be bought for 60 cents?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-08-2018

Cost of 1 lemon = 15/2 = 7.5 cents

Cost of 60 lemons = 7.5 * 60 = 450 cents or $4 50

Answer Link
jakewalke540 jakewalke540
  • 21-08-2018

4 can be bought for 60 cents

Answer Link

Otras preguntas

1/5(x)-2/3=4/3 what the solution for x
Ashburn had a big ranch in Georgia. One day, Pamela stated, "I'd like to buy your sheep for $50. They're so cute!" to which Ashburn immediately replied, "Sure.
Arctic Cat sold Seneca Motor Sports a shipment of snowmobiles. The snowmobiles were delivered on January 1, 2021, and Arctic received a note from Seneca indicat
True False Question 7 (4 points) In thermodynamics, the universe is defined as the system plus its surroundings. True False Question 8 (4 points) The law of con
5x^3 − 2x^2 + 3x − 8 - (2x^2 + 4)
1 3 5 7 8 9 10 Which best describes what happens during a famine? O Farmers prosper. O Population grows. O People go to war. O People lack food.
Identify the complete adjective clause. Dad is the only one with whom you can discuss this plan. Dad is the only one the only one the only one with whom the onl
Identify the equation of the circle that has its center at (9,12) and passes through the origin
During his past two vacations, Stan received offers for freelance work. If Stan continues to go on vacation he will receive more offers for work. Which logical
2x + y - z = 3 -x + 2y + 4z = -3 x – 2y - 3z = 4