karolina70 karolina70
  • 21-08-2018
  • Mathematics
contestada

cans of soup are on sale for $1.79 each if jack spent $25.06 on soup how many cans did he buy

Respuesta :

kendra0729
kendra0729 kendra0729
  • 21-08-2018
14 25.06 divided by 1.79 = 14
Answer Link
HelpfulHelp
HelpfulHelp HelpfulHelp
  • 21-08-2018

Jack bought 14 cans of soup.

In order to find out how many cans of soup Jack bought, we would need to the amount of money he spent on soup($25.06) and divide it by how much the soup was per can($1.79). Once we do that, we will get our answer, 14.

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence is a simple sentence? A. Her house is white; his is brown. B. Until last week, I had never ridden on an airplane. C. As the car rounded the cu
The following were advantages possessed by the the Union during the Civil War except: * Industrialized economy.<<< Larger population.Better transportat
what type of organism has the simplest level of organization
Earth has seasons primarily due to its _____. A. tilt B. rate of rotation C. rate of revolution D. distance from the Sun
Find the value of 8.3 × 24.2 × 0.03. Round your answer to the nearest hundredth. A. 79.86 B. 6.03 C. 60.26 D. 7.99
where do u think amazonite is found? explian plzz i need help!!!!
Read this sentence: Once the majority of the class had taken sides in the heated discussion, Jason decided to join the fray and voice his opinion. Based on the
Do you think it was a mistake for the British to use mercenaries to help them fight war
How were the locations of the continents 65 million years ago different from the locations today?
which senario best describes eustress