koolprmom koolprmom
  • 25-07-2018
  • Mathematics
contestada

hank bought 2.4 lbs of apples each pound cost 1.95 how much did he spend on apples

Respuesta :

SmartMalachi
SmartMalachi SmartMalachi
  • 25-07-2018

He spent $2.34 since 2 lbs of apples costs 3.9 ( 1.95 * 2), then you add 3.9 to .78 (0.4 * 1.95) then you add it, and get 2.34.

Answer Link

Otras preguntas

The number of electrons in the valence shell of elements a and b, are 6 and 7 respectively. what is the formula and type of bonding in a compound formed by thes
Which statement describes the blood type of a person with the alleles ii? It is type AB because i is recessive. It is type AB because i is codominant. It is
Rectangle DEFG has vertices D(-6, -5) E(-6 -2) F(-2, -2) G(-2, -5). The figure is first translated 3 units up and then rotated 90° about the origin. What is the
PLEASE HELP! Use the clues to unscramble the key terms. Then write the terms in the appropriate blanks. mucosner / metharl genrey / ricobea / mistamelob / temn
When angie went out for dinner with zack, her boyfriend, she was embarrassed with his behavior. zack complained when the waiter brought out the wrong order, but
why did king charles 1 allow so much self government in massachusetts and in other colonies
how would to show a rate of change of 60 miles per hour on a graph
Each object that is created from a class is called a(n) ____________ of the class.
1/4 X Plus x equals negative 3 plus 1/2 x
can someone tell me the answer please