elenme5lidemnatashj
elenme5lidemnatashj elenme5lidemnatashj
  • 26-02-2016
  • Mathematics
contestada

If a unit price label has a unit price of 21.5 cents per pound, how much is the total price for an 8 pound package?
a. $0.37
b. $1.72
c. $2.69
d. $17.20

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 04-03-2016
Given:
unit price per pound = 21.5 cents
bought 8 pound package

find: total amount paid for 8 pound package.

We need to convert cents into dollars to avoid confusion.

21.5 cents x 1 dollar / 100 cents = 21.5 dollar / 100 = 0.215 dollars

0.215 dollars * 8 pounds = 1.72 dollars.

my answer is B. $1.72
Answer Link
ahmadlewis6112
ahmadlewis6112 ahmadlewis6112
  • 05-03-2020

Answer: B $1.72

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Multiple Representations How to convert the length 7 centimeters to meters. Compare the numerical values when both numbers are written in scientific notation
You have diving lessons every fifth day and swimming lessons every third day.today you have both lessons. In how many days will you have both lessons on the sam
how was feudalism beneficial
How does the internal structure of the earth influence the creation of the continents, ocean, and the mountain range
What was a key reason for the post-war cash crunch in America?
Is a meat eater a herbivore or a carnivore
Which of the following shows estimating 283+496+72 by using compatible numbers? A 200+500+100= B 300 + 400+100= C 280+400+25= D 280+500+75=
Sargon moved from south to north to conquer Sumer. a yes b no
What were indulgences, as practiced prior to the Reformation?
For every 5 yard you run jill run 6 yard if you have run 30 yard then how far jill run.