Seudónimo Seudónimo
  • 26-02-2016
  • Mathematics
contestada

8 pencils costs 3.44 what is the unit rate for 1 pencil

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-02-2016
3.44 divided by 8=0.43
1p=43¢
Answer Link
RenatoMattice RenatoMattice
  • 30-10-2018

Answer: Unit rate for 1 pencil is 0.43.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Cost of 8 pencils = 3.44

We need to find the cost of 1 pencil i.e unit rate for 1 pencil,

For this we'll use the unitary method ,

Cost of 1 pencil is given by

[tex]\frac{3.44}{8}=0.43[/tex]

Hence, unit rate for 1 pencil is 0.43.

Answer Link

Otras preguntas

Iron deficiency is one of the most common nutritional deficiencies in premenopausal women. Iron is a vital part of hemoglobin, which carries oxygen to red blood
The elevators in the John Hancock building in Chicago move 783 ft in 33 s. What is this speed in miles per hour?
Find the number that makes the ratio equivalent to 10:6.
a. Divide: 21a3 by 3a? ? 2 b. Multiply: (2x+y) by (x-y) 3. a. Simplify: 3x+2y-2x+y hellp mee plzz ​
Need help on aleks knowledge check, due rlly soon thank you
What is 50 percent of 320? (Please explain in detail also)
Find the largest integer that is below Square root 10
What are the qualities of healthy person?​
He walked to his pack. He'd brought four pieces of plywood, one foot by two feet, marine grade, half an inch thick.
When I triple my number and add three and then subtract double my number and add one I get nine what is my number