PINK4123
PINK4123 PINK4123
  • 25-02-2016
  • Mathematics
contestada

A 5-ounce can of tuna cost $0.90. A 12-ounce can of tuna coats $2.40. Which is the better buy?

Respuesta :

Jennihasit Jennihasit
  • 25-02-2016
The second one is a better buy because you are paying two cents for each ounce in the first one youre paying 18 cents for each one
Answer Link

Otras preguntas

Explain how packet switching works with routers on the internet.
Jake réinvented chanter 2 Who is Mrs. Appleford and what is she concerned with?
Please answer questions 10-16. It would help me a whole bunch! You would be a total lifesaver! DUE TONIGHT!
help please !!!!!!!!!!!!!!!! giving extra points if u get it right ty !
help Katherine has a new job and earns salary of $55,000. max has a new job and earns a salary of $64,000. Katherine will receive a salary increase of $2,500 pe
Cumulative check 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Read the text and circle the correct answers. Unusual instruments My uncle is a musician, but he (1)... normal instruments li
In the word imbalances what is im-? suffix base word root prefix
3. What is the area of the puddle on the floor when the employees arrive at work at 7 am? Write a composition of functions to help you, and round your answer to
This is for 9th grade English the text is “restless genes
Briefly write notes on how well-known TCP/IP application layer protocols and services operate.