shamekafinkley shamekafinkley
  • 23-05-2018
  • Mathematics
contestada

the cost of 10 yearbooks $250 what is the cost of one yearbook

Respuesta :

sierraberge20p750g0
sierraberge20p750g0 sierraberge20p750g0
  • 23-05-2018
$25 per yearbook

The cost is x and the amount is 10
So the equation is 10x=$250
Divide 250 by 10 and get 25
Answer Link
sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 23-05-2018
The per-yearbook cost is
   $250/10 = $25

_____
Whether you can actually purchase one yearbook for that price depends on a number of factors.
Answer Link

Otras preguntas

5 reasons why kids should not wear uniforms to school
5(x+10)+x a. 6x+15 b. 5x+15 c. 6x+50 d. 4x-50
Write the y-intercept of x=5y-10
9 ten thousands divided by 10
A hanging indent is used A.In footnotes B. in a sentence outline C. in a topic outline D. in a Works Cited page
Some people have freckles, and some people do not have freckles. If a child has freckles, at least one parent has freckles. However, the child may have a siblin
-2(8m+8)=-16 What is the answer to this problem
Which stateless nation lives on territory that is part of Iran, Iraq, and Turkey? a. the Kurds b. the Palestinians c. the Basques d. the Serbs
Which of the following is a constant? a. x b. (5x)2 c. (1/y)2 d. 7
A store sells a gallon of milk for $3.A baker buys 30 gallons of milk for his bakery.How much will he have to pay?