maths9 maths9
  • 25-02-2016
  • Mathematics
contestada

six cakes cost £2.40 how much do 10 cakes cost ?

Respuesta :

conyersmyasia123 conyersmyasia123
  • 25-02-2016
So for this problem you have to divide 2.40 by 6 to figure out how much each cake cost. So 2.40 divided by 6 equals 0.40. So each cake is 40 cents. Then just multiply .40 and 10 to figure out how much ten cakes cost. And .40 times 10 is 4. So ten cakes is $4.00.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-02-2016
You do 2.40/ 6 and you get 4 cents.
Than you multiply 4 and 10 and you get 40.

So your answer is 40 cents.

Hoped that helped.

Answer Link

Otras preguntas

You measure shoe sizes as part of your experiment. This would be considered qualitative data. True False
Indicate whether the information makes sense or not. El cliente va a abandonar su cuarto ahora. Él sale hoy. ​ Question 18 options: ​sí ​no
The answer is A)0.20 but can someone explain how to solve it plsss?!!
1. In Mark 4:3 - 41 of the Bible, the parable of the sower is presented. What relationship do you see between this parable and the novel
A student investigated whether ants dig more tunnels in the light or in the dark. She thought that ants used the filtered light that penetrated the upper layers
If a mutation in DNA caused a new amino acid sequence to occur, what might happen to the subsequent protein?​
Factor X^4+3x^2y+9y^2
La niña tiene que guardar
Someone anyone help Meh
Which phrase describes organisms that formed index fossils?