trishanaconway trishanaconway
  • 23-05-2018
  • Mathematics
contestada

Bananas sell for $.46 per pound. Is $2.00 enough to buy four pounds of bananas?

Respuesta :

prestonshelton
prestonshelton prestonshelton
  • 23-05-2018
Hello!

To solve this you have to multiply the cost of bananas by 4

0.46 * 4 = 1.84

This means it cost $1.84 to buy 4 pounds of bananas so $2 is enough

The answer is yes, $2 is enough to buy 4 pounds of bananas

Hope this helps!
Answer Link
blssdkeyes2006 blssdkeyes2006
  • 23-05-2018
No, this is why

.46 x 4= $1.84
Answer Link

Otras preguntas

A 13 and one fourth inch board is cut from a 38 and three fourths inch board. The saw cut takes three eighths inch. How much of the 38 and three fourths inc
Answer my alg 2 qs please :)
Calculate the slope of the line that contains the points (2,-3) and (6,-3)
make a sentence do, down , here​
Creon disrespects the gods by refusing to bury Polyneices and by sentencing Antigone to death in the tomb. As a result, Creon loses two people from his own fami
A moving company is called into a building and asked to relocate 520 bricks to a location 15 meters above the ground. If each brick is 4 kilograms, what amount
Political socialization in a Paragraph In your own words
the painting blank is an example of a political work of art
What is the slope of the line? ​
Instead of typing arcane codes and symbols into a web navigator and being flooded with fifty thousand incorrect answers, in the future we will simply talk to ou