Jeyson3205 Jeyson3205
  • 21-05-2018
  • Mathematics
contestada

Omar bought 10 pounds of rice for $6. How many dollars did he pay per pound of rice?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-05-2018
10 pounds = $6

Find 1 pound:
1 pound = $6 ÷ 10 = $0.60

Answer: $0.60
Answer Link
Аноним Аноним
  • 21-05-2018
If he payed $6 for 10 pounds, you would have to divide to fid your answer 10 divided by 6 = .60
Answer Link

Otras preguntas

the students are selling cookies at a school fair. sara is selling 3 chocolate chip cookies for $2.49 . a)if you wanted to buy one cookie from Sara how much wou
The largest bodies of water on the earth
Which of the following is NOT a hormone method of birth control? a. birth control patch b. vaginal ring c. sponge d. IUD
Juliet opened a savings account at a bank by depositing $75. The account earns simple interest at a rate of 4% per year. The money has been in the account for 5
Geologists can use sedimentary rock to learn about climate in the past.
draw 2 lines to make 1 square and 2 triangles in a trapezoid
The heart pumps harder and blood pressure rises during a fight-or-flight response. This response is due to a. thyroxine secreted by the thyroid gland. b. adre
Who wrote the Aeneid? A. Virgil B. Homer C. Caesar Augustus D. Cicero
Before you meet with a sexual assault victim, you run through the advocacy steps in your mind. What is the second step of advocacy?
The first Europeans to settle the area that is now New York were who?