eyaryar575 eyaryar575
  • 21-05-2018
  • Mathematics
contestada

Two apples and three peaches cost $1.65. three apples and two peaches cost $1.60. what is the cost of one peach

Respuesta :

MrGumby
MrGumby MrGumby
  • 21-05-2018
Apples = $.30
Peaches = $.60

You can get this by setting up a system of equations that looks like this. 

2x + 3y = 1.65
3x + 2y = 1.60

Where x is the amount of apples and y is the number of peaches. Then you can solve using any of the methods (I would suggest elimination for ease). 
Answer Link

Otras preguntas

What are some possible ways these rocks were formed? Be sure to discuss all 3 rocks. pls help me
Endogamy is marriage within one’s own social category. True False
Help me please! No link or I’ll report you
find the arc length if the central angle a = 70° and the radius is r=55 ft
explain logos if you don't purshes this life insurance and something happens you how will your family survie
Elaborar un texto relacionado literatura, sociedad, cultura y política​me ayudan por favor
Which of these variables control the parabola's direction and width? And how does it control it? F(x): ax^2+bx+c
Why was the British attack on bunker hill a mistake
Un amigo de tu familia se acaba de mudar de un país de tercer mundo a tu país por una guerra civil. Tiene deseos de empezar de nuevo y mejorar su vida y la de s
The following sentence contains a comma splice: Do you have any bandages, I tripped over a stick and skinned my knee. Which revision corrects the sentence? a.