Peace01
Peace01 Peace01
  • 24-02-2016
  • Mathematics
contestada

three apples and four bananas cost $4.85 . three apples and ten bananas cost $8.75.Find the cost of an apple.

Respuesta :

peachkiki90
peachkiki90 peachkiki90
  • 24-02-2016
2.92. you divide 8.75 by 3 it will be 2.916666666. you have to round.
Answer Link

Otras preguntas

what is a noun tell me
Two positive, consecutive, odd integers have a product of 143. Complete the equation to represent finding x, the greater integer. x(x – ) = 143 What
Which is an expression to find the time in hours? d = 38 miles, r = 2 miles/hour
Suppose $2000 is deposited in an account paying 2.5% interest compounded quarterly. What will the account balance be after 12 yr? Please explain for me because
A phrase is necessary to the meaning of a sentence.
The Japanese adopted the idea of ___________ from Otto von Bismarck's German Empire.
What is the domain of the given function? {(3, –2), (6, 1), (–1, 4), (5, 9), (–4, 0)}
I. Need help finding the area of these
What is the importance of king George |||
please help with this question