PuertoRicanGirl
PuertoRicanGirl PuertoRicanGirl
  • 23-02-2016
  • Mathematics
contestada

A girl went grocery shopping and brought 2pounds of onions for $2.50 what was the unit price of the onions

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 23-02-2016
unit price is price per 1 unit of stuff

the 1 unit of stuff is 1 pound

2.50=2 units
divide both sides by 2
1.25=1 unit

answer is unit price is $1.25 per pound
Answer Link

Otras preguntas

what is the Surface area​
1. Analyzes human remains involved in criminal investigations. a. Forensic Chemist b. Forensic DNA Analyst c. Crime Scene Investigator d. Forensic Anthropol
Given the figure what is the value of x​
In a survey of 2,452 U.S. households, 1,370 stated that they have a pet. What is the point estimate for p = true proportion of U.S. households who have a pet?
How does Walter Williams explain the role of a U.S. Supreme Court justice?​
Gail runs a taxi. Her running costs are £95 per day. She charges £1.40 per mile travelled. On Tuesday she carried passengers for a total of 50 miles. What was h
HELP PLEASE I WILL GIVE BRAINLIEST
PLEASE HELP!! no links please
__________ of tissues by hard bones​
which letters are in the english alphabet that aren't in the latin alphabet