makalila makalila
  • 23-02-2016
  • Mathematics
contestada

if 5 gallons of gas cost $17.50, what is the unit price of the gas

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-02-2016
The first responder is exactly correct in order to find the answer you must divide the gas cost by the amount of gallons (which in this case is 5 gallons. $17.50 / 5 = $3.50 per gallon
Answer Link
RASEA23
RASEA23 RASEA23
  • 23-02-2016
$17.50 for 5 gallons is 17.5/5 or $3.50 per gallon.
Answer Link

Otras preguntas

Soil is a (Nonrenewable or Renewable)resource that can be used in a sustainable manner. Fertility of soil can be sustained by protecting topsoil from (Groundwat
Please answer this for me
Math word problems please help
Energy associated with the flow of electrons is?
Ronaldo or Messi CHRISTIAN RONALDO SUIII SUUUUU
Answer this. Show your work. Worth 10 points. Under 4 hours. URGENT.
What employment positions at a hotel can also be found in almost any business?
Why did Massachusetts decide to evict Anne Hutchinson?
Solve: 4 + 3x = 2(3x-7) +9A. There are infinitely many solutionsB. x = 3C. x = -3D. x = 2/3​
What is the difference between the funk styles of James Brown and Sly Stone? ​