friendsk9093 friendsk9093
  • 26-02-2024
  • Business
contestada

A grocery store sells both green grapes and red grapes for a regular price of $2.89 per pound. Nelson buys 1.5 pounds of green grapes and 2.25 pounds of red grapes at the store on a day when the regular price is reduced by $0.75 per pound.

a) What is the total cost of the green grapes?
b) What is the total cost of the red grapes?

Respuesta :

Otras preguntas

what is the lithosphere made out of?
analogies, allow:permit::find:
choose the plural noun that's spelled correctly?A Fathers-in-lawD Editor in chiefs
the school marching band has 36 members. the band director wants to arrange the band members into a square formation. how many band members should be in each ro
what is the answer to 3p-5>2p+p-7
how did other nations contribute to the american revolution?
Why do the oceans play such a large part in the water cycle
Which choices are in the solution set of the inequality below? Check all that apply. 20x>70 A: 6.5 B: 3 C: 3.5 D: 1 E: 5 F: 4
how would your weight change on the surface of an earth sized planet whose mass was greater than earths? why?
If you were president in 1796, what three steps would you take to protect the United States from its more powerful neighbors?