lgarcia79 lgarcia79
  • 22-02-2024
  • Mathematics
contestada

A baker is selling a dozen donuts for $21.00. Based on this rate, how much will 1 donuts cost?

Respuesta :

Otras preguntas

You push a 2.1 kg object on a table with 42N of force. The box then slowly skids to a stop over 2.2 m. What is the force of friction?
100 POINTS A man pulls a crate with a rope. The crate slides along the floor in the horizontal direction (x direction). The man exerts a force of 50 N on the ro
Choose the scenarios that demonstrate a proportional relationship for each person's income. Millie works at a car wash and earns $17.00 per car she washes. Bryc
^ The table below models the cost, y, of using a high- efficiency washing machine and a standard washing machine over x number of years. Number of Years 1 2 3 H
If an investment grew to $13,500 in 2 years and the interest amount earned was $1,150, calculate the nominal interest rate compounded quarterly.
what is some benefits of living in a ancient river civilization.
Isaac is practicing his volleyball skills by volleying a ball straight up and down, over and over again. His teammateMarie notices that after one volley, the ba
The sociological imagination emphasizes the connection between individual differences and commonalities. True or false?
What is the focal length of a concave lens that forms an image with a xi value of -10.0 cm when an object is 35.0 cm from the lens?​
Need thus by tmrw!! Which is the closest synonym for the word authoritarian? A) elementary B) informal C) tyrannical D) democratic​