ryanthien5441 ryanthien5441
  • 25-01-2024
  • Business
contestada

The AP cost of onions is $2.90 per lb., and each onion weighs 8 oz. However, after peeling the inedible skin off the onion the EP weighs 6 oz. What is the rounded yield factor for the EP onion and what is the rounded EP onion cost per lb?
A. .75, $3.87
B. .75, $2.18
C. 1.3, $4.87
D. 1.3, $2.23

Respuesta :

Otras preguntas

of all the freedoms that became a keystone to american tradition
Around 1800 b.c China began to be ruled by a series of
help me please guys!!!!!!!!!!!!!
Which of the following locations would most likely have the least wind erosion? Sahara Desert Amazon Jungle Gobi Desert Rocky Mountains
What two numbers adds to -31 and multiplies to 150
to make a fruit salad Marvin mixes 1 3/4 cups of diced peaches with 2 1/4 cups of diced pears how many cups of peaches and pears are in a fruit salad
Which sentence best explains the significance of the novel's title, The Grapes of Wrath?
Help me please with my Spanish homework
Who were some people that was involved in the Harlem Renaissance.?
what does write two addition sentences where the sum is zero mean