luvbbyl
luvbbyl luvbbyl
  • 25-06-2017
  • Mathematics
contestada

Whole-wheat bread costs $2.06/lb. How much would 3.8 lb of whole-wheat bread cost?

Respuesta :

cher
cher cher
  • 25-06-2017
Whole-wheat bread = $2.06/lb

We need the cost of 3.8 lbs of whole-wheat bread.

So, we simply need to multiply the cost with the amount needed.

(cost per pound) × (amount of bread)

($2.06) × (3.8)

Simplify.

$7.828

Round to the nearest tenths.

$7.83

So, 3.8 pounds of whole wheat bread costs $7.83

~Hope I helped!~


Answer Link
HelloTh3r3
HelloTh3r3 HelloTh3r3
  • 25-06-2017
Each pound of whole wheat bread costs $2.06, therefore 3.8 pounds of whole-wheat bread will cost $7.828.
2.06 x 3.8 = 7.828  
Answer Link

Otras preguntas

How does the Mekong delta influence the lives of people
The causes of growth and expansion of the roman empire
A journalist earns $50 for an article that appears in an online publication, plus $0.08 per word in the article. If the journalist earned a total of $70 for the
the temperature of a community pool was measured each morning. The daily readings were 82°f, 79°f, 80°f, and 78°f. The temperature on the fifth day was 99°f. Wh
a sofa is being sold at a 35% discount. The sale price is $546. What was the price yesterday
y=1/2x – 6 x=–4 What is the solution to the system of equations?
What is £41 deacreased by 90%?
Lets run 1/2 milebut i can only 3/6mile
If f=ma, what is the value of f when m=5 and a=3?
Fill in the numbers for each hashmark: -10, 2, -5, 13 then plot it. help