Happyabbie5303 Happyabbie5303
  • 25-05-2023
  • Business
contestada

DAC Inc. produced 10,000 units of product with costs as follows: Direct materials $40,000 Direct labour $22,000 Variable overhead $10,000 Fixed overhead $90,000 $162,000 What is DAC Inc's unit cost for May, calculated on the variable costing basis? $7.50 $8.50 O $16.20 O $7.20 2 pts

Respuesta :

Otras preguntas

You can buy 3 apples at the Quick Market for $1.05. You can buy 5 of the same apples at Stop and Save for $2.45. Which Place is the better buy? [Also may you pl
How do I round 35.26 to the nearest whole number
what are the possible phenotypes of the offspring from the cross above of round seeds (R) are completely dominant to wrinkled seeds (r)? what would the possible
solve the equation 2(d-6)=3d+5
what contrasts of sound did composers stress?
A restaurant offers 12 types of entrees, 6 types of appetizers, and 4 types of rice.How many meals of appetizer, entree, and rice are there?
Which equation to solve the problemIt takes Zane m minutes to clean his room.  This is 35 minutes more that the 22 minutes it takes to walk the dog.  How long d
what is angle y and why ?? when b is 90
sentence for miscreant.
is flower color a charecteristics or a traits