samuel741
samuel741 samuel741
  • 23-03-2017
  • Mathematics
contestada

5 tons of rocks cost $8,200.00. What is the price per pound?

2000 ibs =1 ton

Respuesta :

rarrininger
rarrininger rarrininger
  • 23-03-2017
Since 2000 lbs = 1 ton then 5 tons = 10,000 lbs. Then tak $8,200 ÷ 10,000 lb= $.82 per pound
Answer Link

Otras preguntas

Solve for x: logₓ 125 = 3/2
I need help with this questions.
Please help The total cost for taking Tae Kwon Do lessons,based on the number of classes attended,is represented by the graph. What does the y-intercept represe
Number 15 How do you solve it?
Which properties are used to identify minerals? Check all that apply. luster magnetism size streak weight
Can someone do me a huge favour and answer these two questions?
What is viscosity?For 35 points, which has higher viscosity?ketchup or peanut butter?
80 points PLEASE HELP ME
In an oil spill why does the oil not mixed with the seawater
1. 1.4(x−1.6)=1.6(x−1.4)solve2. 1.4(x−1.6)=1.6(1.4−x)solve