justinwmartin justinwmartin
  • 22-11-2022
  • Biology
contestada

Protein is used for tissue growth and muscle repair, and is the main source of energy for the body and the brain.

Respuesta :

Otras preguntas

What are two processes that cause carbon to enter the atmosphere?
what is the opposite of -5.2
Using the following prices, calculate the unit price to determine how much it would cost for 7 muffins and 14 juice boxes. $7.74 for 6 muffins $5.52 for 8 juice
Revenue in a Sentence More then 6 Words
100 POINTS!!! ANSWER ASAP [5 SENTENCE ANSWER] Explain the relationship among distance, mass and gravitational force between any 2 objects. Use a diagram to help
Fill in the blanks with the correct form of the adjective: La chica es ____________ (simpático). Los amigos son ___________ (paciente). Mi amigo es _________
How many pitchers of water would you have if you combined all the water together? *
Which of these was a weakness of the Articles of Confederation? OA. The state governments were less powerful than the national government. OB. The national gove
what is the mood of paragraph 68 of lemon brown.​
What is the value of n |n|=5