KeishaV419037 KeishaV419037
  • 26-10-2022
  • Mathematics
contestada

the answer I got for part B wad the cost per DVD is the value of I witch is $7.5 so I need help with part c and d

the answer I got for part B wad the cost per DVD is the value of I witch is 75 so I need help with part c and d class=

Respuesta :

AnandaK61188 AnandaK61188
  • 26-10-2022

EXPLANATION

Let's see the facts:

Sales tax: 8%

Cost per DVD= $7.5

Total cost = Cost per DVD + Cost per DVD* Sales tax (in decimal form)

Total cost = 7.5 + 7.5*(8/100) =

Total cost = 7.5 + 7.5 * (0.08)=

Multiplying terms:

Total cost = 7.5 + 3/5

Adding numbers:

Total cost = 8.1

The answer is $8.1.

Answer Link

Otras preguntas

what is quicksand? how does it work?
Approximately 15% of the shirts at windsor and best garment factory are labeled irregular and di not receive the windsor and best label. At this rate how many s
what is a subspecies?
what is the pink panther?
Write the quadratic equation whose roots are-1 and 6, and whose leading coefficient is 4 (Use the letter to represent the variable.)?=0
what is a cloudburst?
For which system of equations is (2, 2) a solution? A.–3x + 3y = 0x + 6y = 10B.–2x + 5y = –64x – 2y = 4C.5x – 2y = –63x – 4y = 2D.2x + 3y = 104x + 5y = 18
Approximately 15% of the shirts at windsor and best garment factory are labeled irregular and di not receive the windsor and best label. At this rate how many s
1 pound = 100 penny = 10 penny x 10 penny = 1/10 pound x 1/10 pound = 1/100 pound = 1 penny => 1 pound = 1 penny How is this possible if 1 pound = 100 pen
what are stalactites?