huuruffff
huuruffff huuruffff
  • 26-10-2022
  • Mathematics
contestada

Kimaya decided to by mangos and pineapples for her snack this week.
Mangos, m, cost $1.50 each. Pineapples, p , cost $3.00 each. She wants to spend $18

Here is Kimaya's work to solve 1.5m+3p=18:
1.5m+3p=18
-3p -3p
1.5m=18-3p
------ -----
1.5 1.5
m=12-2p

1. What does the 12 and -2 say about the situation
2. Solve 1.5m+3p=18 for p

Respuesta :

Otras preguntas

Why is it important to examine your reasoning when learning new information? Multi answer question
State the x and y intercepts of the graph.
Help me with this please
HURRY PLEAse A plane flies 800,000 meters every hour. the plane leaves at 7 a.m. at what time will the plane have traveled 1,600 kilometer's
The black market is most active in a __________ economy. A. social B. market C. traditional D. command Please select the best answer from the choices provided A
Use your imagination and write about a time you were kidnapped: a. by aliens or b. by an evil enemy from the forest. -At least 5 sentences.-I NEED THE ANSWERS N
What was the outcome of the Boer War for the Boers
Please help 25 points and brainliest!
easy car rental charges 8.50$ and hour plus a rental free of 25.50$ write an expression ,​
Please help!!!!!!!!!!!!!