beyonce7828p2f9yz beyonce7828p2f9yz
  • 22-09-2022
  • Business
contestada

United Snack Company sells 50-pound bags of peanuts to university dormitories for $14 a bag. The fixed costs of this operation are $100,000, while the variable costs of peanuts are $0.12 per pound.

United Snack Company sells 50pound bags of peanuts to university dormitories for 14 a bag The fixed costs of this operation are 100000 while the variable costs class=

Respuesta :

Otras preguntas

Is 63ab/7a and 9ab equivalent?
Round 0.142 to the nearest tenth
when i double my number and add 8 i get my number + 12 WHAT IS MY NUMBER
Helpers are needed to prepare for the fete. Each helper can make either 2 large cakes per hour, or 35 small cakes per hour. The kitchen is available for 3 hour
What are three fun facts about plant and animal cells?
The sum of 2a and 3b
a piece of unglazed porcelain used to test a minerals streak
The sum of 2a and 3b
Which of the following can be achieved by using a visible-light spectrophotometer? I. Detecting the presence of isolated double bonds. II. Finding the concentra
Two integers, A and B, have a product of -35. What is the largest possible sum of A and B? Explain how you found your answer.