LaneyMM1531 LaneyMM1531
  • 25-08-2022
  • Business
contestada

A product sells for $290 per unit, and its variable costs per unit are $213. the fixed costs are $438,000. if the firm wants to earn $76,360 pretax income, how many units must be sold?

Respuesta :

Otras preguntas

Use properties to find the sum or product 5x23x2
Re-write the set W by listing its elements. Use the appropriate set notation. W= { x / x is an integer and x > 3}
Without parentheses, the expression 8 plus 30 divided by 2 plus 4 equals 27. Rewrite this expression with parentheses so that it equals 13; then 23
what property is 19 + (11 + 37 ) ?
is a rectangle a parallelogram yes or no explain your answer
Solve (x+5)+4=16 by first subtracting 4 and then 5. Show your work and justify each step.
how do you write 15,409 in word form
Solving one step equations 28+12x=8x-4
write five diffrent fractions that each simplify to two-fifths
What were the potential contacts between mesopotamia and other river valley civilization centers