rwhaley742 rwhaley742
  • 25-04-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $1.19 per pound. What is the cost of 2.16 pounds of strawberries?

PLEASEEE HELPPPP

Respuesta :

jsimpson11000 jsimpson11000
  • 25-04-2022

Answer:

$ 2.57

Step-by-step explanation:

1.19 $/pound  * 2.16 pound =

Answer Link

Otras preguntas

Explain how an alpine glacier can change the topography of a mountainous area
Two wires are identical, except that one is aluminum and one is tungsten. the aluminum wire has a resistance of 0.22 ω. what is the resistance of the tungsten w
Parallelograms! HELP PLEASE. 20 POINTS.
Rib muscles and diaphragm contract, making the chest cavity ____________
1. Shondra tells you that whenever she sits down to read her biology text, she loses concentration or falls asleep. To her, it is so boring. Even when she does
Is the term often used to express the amount of energy in foods?
The number of minutes Oliver spends working on math is 60% of the time he spends working on homework. On Monday he spent 30 minutes working on Math. How many mi
What are the three general categories of fitness equipment according to your unit 8 reading Choose THREE answers Personal kit Specialized Equipment Sports Eq
Why did government once regulate the banking trucking and airline industries?
A 2.00-g sample of a large biomolecule was dissolved in 15.0 g carbon tetrachloride. the boiling point of this solution was determined to be 77.85c. calculate t