estherruth000 estherruth000
  • 24-03-2022
  • Mathematics
contestada

Marta ha comprado 5 paquetes de 12 lápices cada uno y le han costado24 €. Cual es el precio de cada lapiz?

Respuesta :

daynitapulido
daynitapulido daynitapulido
  • 24-03-2022

Respuesta:

5 paquetes x 12 lapices= 24€

60 lapices=24€

1 lapiz= 0.4€

¿Cuál es el precio de cada lápiz?

El precio de cada lápiz es 0.4€

Si quiere tener 100 lápices, ¿Cuánto le costará?

0.4 X 100=40€

Le costará 40€

Answer Link

Otras preguntas

PLZ Help I need to know how to find the volume of a square pyramid.
8 3/10+7 2/15 just having problems solving this one.
can someone help me with this please?
Which best describes the relationship between the United States and oil?
What physical feature is the primary factor determining settlement patterns in North Africa and Southwest Asia?
What are two methods of cataloging books the most common? Dewey Decimal System Gutenberg Galaxy Library of Congress International Standard Book Description Met
Which is a sentence fragment? A) There are many different sports at our school. B) With different schedules for games and practices. C) I would love to play se
A boy born to a farmer could?
what is the equation for g(x)?
PLS HELP ME ASAP FOR 12 and 13!!! (SHOW WORK FOR BOTH!!!) + LOTS KF POINTS!!