zjackson0107 zjackson0107
  • 22-02-2022
  • Mathematics
contestada

Set B: 25 pens for $19.75; unit rate per pen

Respuesta :

benita44
benita44 benita44
  • 22-02-2022

Answer:

$0.79

Step-by-step explanation:

25 pens=$19.75

1pen= unknown

cross multiply

then divide by 25

Answer Link

Otras preguntas

A teacher let her students grade their math quizzes Jon wrote 13 of 18 Jim wrote .7 Joe reduce his to 5/6 who had the higher grade?
Define and describe a research paper
What is 3/4 - 1/6? Please explain with steps. < - ) <
equation perpendicular to x+2y=-4 with a point of (-8,5)
A computer store bought a program at a cost of ​$10 and sold it at a selling price of ​$14. Find the percent markup.
Can you help me with this question.
who the founder of Hull House
Which of the following would reduce the use of fossil fuels? A. More Highways B. Higher Electric Bills C. Faster cars and trucks. D. Nuclear Energy
What different postures toward these foreign cultures are evident in the sources? How did the travelers’ various religions shape their perception of places they
HISTORY HELP PLEASE!!!