annabranscum89 annabranscum89
  • 25-10-2021
  • Mathematics
contestada

A 16 ounce box of a certain cereal cost $2.24 what is the cost per ounce of the cereal

Respuesta :

dragonace62love
dragonace62love dragonace62love
  • 25-10-2021

Answer:

$0.14 per ounce

Step-by-step explanation:

Divide $2.24 by 16 and theres your answer

Answer Link

Otras preguntas

I need help please????
Need Help warming up and cooling down are two the most important parts of your exercise routine. its normal to feel a slight burn, but stretching should not cau
I need help!!! Please explain how to do the question!
How did choreography impact people of the world view during the age of exploration
Which are heterotrophs that obtain their energy by breaking down waste materials and remains of dead organisms? A. scavengers B. decomposers C. primary consume
In Need help please!!
What type of receivables result from sales transactions?A. Other receivablesB. Non-trade receivablesC. Trade receivablesD. Long-term receivables
Find the area of the shaded segment. Round your answer than your square meter. Answer options: 3m2, 5m2, 6m2, 4m2.
an obtuse angles measure is ​
How is art a form of communication