ilonkaip9593 ilonkaip9593
  • 22-03-2021
  • Mathematics
contestada

Maria purchased 1/2 pound of cheese for $3.50 at a farmer's market. What would be the cost for 4 pound of cheese?

Respuesta :

clarch19
clarch19 clarch19
  • 22-03-2021

Answer:

$28

Step-by-step explanation:

use a proportion:

$/lb = $/lb

3.5/1/2 = x/4

cross-multiply:

1/2x = 14

x = 28

Answer Link

Otras preguntas

Can someone please explain if light relates to the particle model and how it does or does not?
Bethany is writing a paper about the history of jazz in the US. She has several potential research questions. Which is her best option?
which feature in a textbook can help you read and study the material
What is Caliban's relationship to prospero?
A bottle and its cork cost $1.20 of the bottle costs $1.10 more than the cork. What is the cost of bottle and of the cost of cork?
Imagine that you are a European fur trader in North America in the 1600s. Which type of transportation will best help you as a fur trader?
which theme of geography does humans use of earth's natural resources fall
Which word correctly completes the sentence? Somebody from our neighborhood removed __________ fallen tree limbs. A. them B. those
Factor each expression. Problem: 2p^3 + 6p^2 + 3p + 9 Answer: (p + 3) (2p2 + 3)
When can one say that a product has "value"?