cam8358 cam8358
  • 24-12-2020
  • Mathematics
contestada

school lunches cost $14.50 per week. About how much would 5.5 weeks cost of lunches​

Respuesta :

zeba8762
zeba8762 zeba8762
  • 24-12-2020
I think it would be 79.75, I hope this helps!
Answer Link
GilliamKathren
GilliamKathren GilliamKathren
  • 24-12-2020

Answer:

The answer should be about $81.20

Step-by-step explanation:

$14.50 x 5weeks = $72.50

A school week is usually 5 days.

The middle of the week is Wednesday, so that's 3 whole days.

$14.50 / 5days = $2.90 per day

$2.90 x 3days = $8.70

$72.50 + $8.70 = $81.20

Answer Link

Otras preguntas

Find that 10th term of each arithmetic sequence 1). A4=12 and A7=20.4 2.) A3=37 and A17=-12 3.) A13=-5 and A18=-51 4.) A25=18 and A41=62
Write the number 0.72 repeating as a fraction or mixed number.
Malawi is more dependent than boss wanna on keeping friendly ties with the Republic of South Africa because of its
4-(2x-3)=3 What’s X ?
a store sells grass seed in small bags and large bags.the small bags have 7 pounds of seed for 27.93 and large bags cost 66.98.write a ratio of price to pound f
Can you guys help me from questions 1a-1c
You and your two friends decide to open a new business selling a product online. Instead of all three partners creating a product you each specialize in one asp
By the interior angles theorem, if angle a is 25 degrees and angle b is greater than 51 degrees but less than 57 degrees what are the possible measurements for
roman has 2 red pencils in his backpack. if this is 25% of of the total number of pencils, how many pencils are in his backpack
Plz help me get the right answer to these ASAP