mythoxymyth mythoxymyth
  • 24-10-2020
  • Mathematics
contestada

Hong bought 15 pounds of rice for 8$ .
How many dollars did he pay per pound of rice?

Respuesta :

llasmaaall
llasmaaall llasmaaall
  • 24-10-2020

0.53/1lb

Step-by-step explanation:

$8/15lb = 0.53/1lb

Answer Link
kay1043
kay1043 kay1043
  • 24-10-2020

Answer:

1.875$

Step-by-step explanation:

15/8 for each pound of rice. hence u get 1.875 usd

Answer Link

Otras preguntas

as a percentage $9 is how many percent of $20
which molecule is split apart in photosystem II? A) Water B) Carbon dioxide C) Glucose D) ATP
Select the correct answer from each drop-down menu. Read the excerpt. The **** of the Lock by Alexander Pope (excerpt)And now, unveil'd, the Toilet stands dis
How did the catholic church get people to recieve spirituality during the catholic reformation?
During the renaissance, lands new to the europeans were discovered, including _____.
where can you get job applications
The sum of real numbers x and y is 21. Their differnce is 15. What is the value of xy?
What is the value of p?
Sam is 12 years old. he was born in 3/18/99 when will he celebrate his 48th birthdat?
Solve for x. 2x + 5 = 27 What is the answer? 8.5 11 16 64