arly91
arly91 arly91
  • 21-11-2019
  • Mathematics
contestada

Ryan spent $26.32 on 8 gallons of
gas. How much would he spend
for 20 gallons?

Respuesta :

rachelblaiir
rachelblaiir rachelblaiir
  • 21-11-2019

Answer:

$65.80

Step-by-step explanation:

Divide 26.32 by 8 to find how much is in one gallon.

26.32÷8=3.29

So it's 3.29 per gallon.

Multiply 3 29 by 20.

20×3.29= 65.8

So he would spend $65.80

Answer Link
baya2
baya2 baya2
  • 21-11-2019
26.83 divided by 8=3.35
3.35 times 20= 60.08
Answer Link

Otras preguntas

Which idea was supported by Aristarchus, Copernicus, and Galileo?
Write a paraphrase of each of the following sentences: Many invertebrates, such as snails and worms and crustaceans, on the other hand, have a spiral pattern of
In the South, people said the ______________________________ allowed people to own slaves. The people in the South did not want the people in the North to tell
which Strains are resistant to methicillin and naficillin ?​
Sonia earned $2,100 at her uncle's orchard. if she worked for 70 weeks and earned the same amount of money each week, how much did she earn per week?
hey guy can you please explain this to me ​
solve pls brainliest
t took around 500 years for the Buddhist religion to reach China from India, it took more than twice that long for Christianity to reach China from Europe. What
The less energy available to a population, the ___ the population will be. Please help
Due to festive season, the price of air tickets increased by 15%. If the price of one ticket was $575 during the festive season, what was its price before the f