juwonsteward3 juwonsteward3
  • 21-09-2019
  • Mathematics
contestada

A washer and dryer cost a total of $939. The cost of the washer is two times the cost of the dryer. Find the cost of each item.

Respuesta :

Estellia
Estellia Estellia
  • 21-09-2019

Answer:

The washer costs $626 and the dryer costs $313.

Step-by-step explanation:

Let the cost of the dryer be the base unit (1 unit).

Hence, the cost of the washer will be 2 units.

Total units = 1 + 2 = 3

3u = $939

1u = $313

The dryer costs $313.

Cost of washer = $313 × 2 = $626

The washer costs $626.

Answer Link

Otras preguntas

What are the rules of prime factorization?
Which structures are found in both prokaryotic cells and eukaryotic cells? Choose all answers that are correct. A. cytoplasm B. flagella C.
What time is 7 1/2 hours before 2:12 am
What's the expanded form to write 16,107,320
48 cups equal how many quarts
Find the value of A in the equation 5/a+3=3/A-2
what stage of plot occurs in the passage
-1 2/3 x 4/7 ? sorry i'm horrible at math
Proteins are made from amino acids. An amino acid has three parts that are joined to a central carbon atom. Identify the three parts that create an amino acid.
exponents complete the pattern 7×10=7×1=